Elveda Rumeli

En güzel dizi
 
AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

 

MAHİR İPEK HABER VE RÖPÖRTAJ:

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
bihter41
Moderatör
avatar

Kadın
Yaş : 25 Kayıt tarihi : 07/10/08 Mesaj Sayısı : 232 Nerden : KOCAELİ İş/Hobiler : tolgahan sayışman Lakap : yoq

MesajKonu: MAHİR İPEK HABER VE RÖPÖRTAJ:   Cuma Ekim 10, 2008 5:28 pm

mahir ipek haberi

Oyuncu için her yer sahne

Kınalı Kar ile Serseri adlı diziler ve televizyonlarda dönen iki ayrı reklamla ekranların tanınmış siması haline gelen Mahir İpek, "Oyuncu için sahne, perde veya ekran ayırımı olmaz" diyor.
Birbirleriyle rekabet eden 6 ulusal kanalda; ağa dizilerinden, mahalle dizilerine, gençlik dizilerinden aile komedilerine 40'ın üzerinde dizi gösterimde. Televizyonlarda yaşanan bu dizi hareketliliği doğal olarak oyunculuk sektörünü de hareketlendirdi. Tiyatro ve sinemadaki olumsuz koşullar konservatuarlı sinema ve tiyatro oyuncularının neredeyse hepsini dizilere yönlendirdi. Özellikle yeni nesil oyuncular için hem kendilerini gösterme hem de kazanç kapısı olması hasebiyle diziler oldukça önem kazandı. Bu nedenle artık konservatuardan mezun olan yeni oyuncular soluğu dizilerde alır oldu. Kanal D'de yayınlanan 'Kınalı Kar' ve 'Serseri' adlı dizilerde oynayan, televizyonlarda dönen iki ayrı reklamda bitirim tiplemesiyle dikkat çeken Mahir İpek de bu oyunculardan biri.

'TELEVİZYONDA OYUNCULUK OLUR'

Ankara Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu olan Mahir İpek, bir süre Ankara Sanat Tiyatrosu'nda çalışmış. Ancak, Türkiye'de sadece tiyatroyla yaşamanın mümkün olmadığını görünce, 2 yıl önce bu işin merkezi olan İstanbul'a gelmiş ve televizyona iş yapmaya başlamış. "Bir şekilde hayatımızı devam ettirmemiz gerekiyor" diyen oyuncu, bu arada mesleğini de ciddi bir şekilde icra ettiğini söylüyor. "Televizyonda oyunculuk olmaz" fikrine katılmıyor çünkü. Televizyonda olmakla işin sadece mecrasının değiştiğini kaydederek şöyle devam ediyor: "Oyunculuk her yerde oyunculuktur. Sonuçta bir karakteri canlandırır, oynarsınız. Ha kameranın önünde oynamış, ha sahnede, ha ekranda oynamışsınız. Bence bir farkı yok." Televizyonlardaki dizi hareketliliğinin tiyatro için de önemli bir gelişme olduğu görüşünde Mahir İpek. Ona göre, yapılan iş bir şekilde tiyatroya yansıyor.

'BENZERİM AMA ÖYKÜNMEM'

Hem tip olarak hem de üslup olarak Yılmaz Erdoğan'ı andıran İpek, böyle bir benzerliğin farkında olduğunu söylüyor. Hatta, Yılmaz Erdoğan'ın da bunun farkında olduğunu şöyle anlatıyor: "Yılmaz Erdoğan ile birbirimizi benzetiyoruz. Geçenlerde Bursa'ya gelmişler. Biz de Kınalı Kar'ın çekimindeydik. Beni görünce 'Ooo benzeyenim de buradaymış' dedi. Tip olarak benzeştiklerini ancak oyunculuk anlamında Erdoğan'a bir öykünmesinin olmadığını vurguluyor Mahir İpek ve ekliyor: "Yılmaz Erdoğan iyi bir oyuncu, iyi bir tiyatro adamı, iyi bir yazar ama ben Mahir İpek'im ve farklıyım."
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
bihter41
Moderatör
avatar

Kadın
Yaş : 25 Kayıt tarihi : 07/10/08 Mesaj Sayısı : 232 Nerden : KOCAELİ İş/Hobiler : tolgahan sayışman Lakap : yoq

MesajKonu: MAHİR İPEK'İN BİR RÖPÖRTAJI   Cuma Ekim 10, 2008 5:31 pm

Yüzbaşı Ahmet Ekrem ******'ün öğretmeniydi

'Elveda Rumeli' dizisinde Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakterini canlandıran başarılı oyuncu Mahir İpek: Ahmet Ekrem geçmişte yaşamış bir karakter... Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde Mustafa Kemal'in öğretmenliğini yapmış..
Elveda Rumeli'de canlandırdığı Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakteriyle herkesin beğenisini kazanan Mahir İpek, dizinin uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir proje olduğunu söylüyor. Canlandırdığı Osmanlı Subayı'nın geçmişte gerçekten yaşadığını belirten başarılı oyuncu "Yüzbaşı Ahmet Ekrem dönemin ittihatçı askerlerindendi. Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde ******'ün öğretmenliğini yaptı" diyor.

* Yeni sezon başladı. Heyecan var mı?
Aslında böyle iki ay ara verince heyecandan çok bende mesleki açıdan bir özlem oluşuyor. Hele hele böylesine ses getirip bu kadar büyük kitlelere ulaşabiliyorsak, çok güzel bir heyecan ve şevk oluşuyor içimde. Aslında hepimiz geçen senekinden daha heyecanlıyız. Yaptığımız işin geçen yıl etkilerinin ne olduğunu görünce bu sene daha farklı bir heyecanla geldik. İşi aynı seviyede devam ettirip aynı başarıyı yakalamak için daha sıkı çalışmamız gerekiyor. Seyirciyi o anlamda hayal kırıklığına uğratmamak lazım.

ÇOK ÖZEL BİR PROJE
* Elveda Rumeli'nin diğer projelerden farkı ne sizin için?
Bu projenin Türkiye'de çok önemli bir rolü var. Bu dizi bir şeyleri hatırlattı. Aslında çok fazla hafızası olan bir toplum değiliz. Bu dizi sayesinde Balkan göçmenleri, yıllar önce bu topraklardan geldiklerini anımsadılar. Daha dün bir çift sarılıp öptü beni. Elli yıl önce Türkiye'ye gelmişler ve bu dizi onları elli yıl önce ayrıldıkları bu topraklara getirmiş. Yaşadıkları, doğdukları eve gitmişler. Hayatım boyunca 'Elveda Rumeli'nin özel bir yeri olacak. Burada sadece dizi çekmiyoruz, bir şeyler hatırlatıyoruz. Bu yüzden Tarkan Karlıdağ'a ve Serdar Akar'a çok teşekkür ediyorum.

AŞK HER DÖNEMDE AYNI
* Elveda Rumeli sizin ilk dönem işiniz miydi? Bir hazırlık dönemi geçirdiniz mi?
Evet, ilk dönem işim. Çağan Irmak ile 'Ulak' filminde çalıştım. Ama belirsiz zaman, belirsiz dönemi anlattığı için o farklı bir çalışmaydı. Canlandırdığım Yüzbaşı Ahmet Ekrem yaşamış bir karakter. Gerçekten de Manastır Askeri İdadisi'nde ******'ün öğretmeniymiş. İşin kurmaca tarafında Vahide'ye aşık olarak yazıldı. Manastır Askeri İdadisi de çok önemli bir yer. Ülkenin kaderini değiştiren, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra cumhuriyeti kuran takım buradan geçiyor. Biraz işin o tarafına baktım açıkçası.

* Dönem dizisinde oynamak nasıl bir şey?
Açıkçası günümüzde geçen dramatik yapıyla arasında çok fark yok. Döneme uygun, günümüzde kullanılan tavırları kullanamıyorsunuz. Ama sonuçta duygular değişmiyor. 1800'lü yıllarda da, 1200'lü yıllarda da aşk aynı aşk. Sadece duruşunuzla, jest ve mimiklerde döneme dair tutarlılık yaşamaya çalışıyorsunuz. Ama elbette ki o dönemle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekli...

Karımı ve oğlumu özlüyorum

* Makedonya'da neler yapıyosunuz?
Geçen sene ocak ayında ekibe dahil oldum. İki ay ciddi anlamda adaptasyonla geçti. Makedonya'yı ve o kültürü tanımaya çalıştım. Önümüzde en az bir yıl daha olduğunu anlayınca bir ev tuttum.

* Aslında ülke dışında yapılan işlerin avantajları da var değil mi?
Her zaman değil. Bazen dezavantajları da olabilir. Sonuçta gurbettesin. Biz bunu avantaja çevirdik. Herkesin burada kendisine ev kurması motivasyonu ciddi anlamda arttırdı. Eninde sonunda vatanımıza geri döneceğiz. Ama kimse 'Ben ne zaman gideceğim?' duygusunda değil.

* Burada olmanın en büyük zorluğu ne sizin için?
Bir tek zorluğu var; o da karım ve çocuğumdan ayrı olmak... Sadece onları göremediğim için zorluk yaşıyorum. Oğlum daha beş yaşında. En güzel döneminde burada olmam özlem yaratıyor. Her İstanbul'a gittiğimde arayı kapatıyorum.

İzleyici aşkı yüzünden Ahmet Ekrem'e kızdı

* Yüzbaşı Ahmet Ekrem'i biraz anlatır mısınız? Nasıl bir karakter?
Ahmet Ekrem çok pozitif bir karakter. Var olan çürümüş düzene karşı olan bir subay. Bu yönden de diziye girdiğim andan itibaren izleyici karakteri benimsedi. Ama Vahide'ye olan aşkı biraz kızdırdı onları. Bunu anlayabiliyorum. Mustafa ile Vahide'nin aşklarının içine bu kadar pozitif bir adamın dahil olması durumu seyircide Ahmet Ekrem'e karşı defans yarattı. Ama sonuçta Mustafa'yla ilişkisini bilmeden aşık olmuştu. Bir kere gönlüne düştüğü zaman çıkması da kolay olmuyor. Sonra Mustafa'nın öldüğünü öğrendiği zaman kızı koruma iç güdüsü ile yakınlaşıyor. Ama bu sezon seyirci Ahmet'in ne kadar doğru bir hareket yaptığını anlayacak.

* Aileniz bıyığınıza alışabildi mi?
Televizyonda ilk işim olan 'Kınalı Kar'da benden bıyık istediler. Sonra da bıyık bende kaldı. Bir de ben yüzümle oynamayı seviyorum. Çalışmadığım dönemlerde değişik sakal ve bıyık biçimleri deniyorum. Oğlum bile alışkın buna.

* Tiyatro oyunları devam edecek mi?
Çok uzun zaman 'Aziznane'yi oynadık. Yaklaşık sekiz yıl kadar. Sonra Elveda Rumeli'ye katıldım. Burada iken tiyatro yapma gibi bir durum olamaz. Şimdilik tiyatroyu dinlendirmeye aldık.

* Sinema filmi var mı?
Anlaştığımız bir film vardı ama 'Elveda Rumeli' ile aynı döneme denk geldiği için olmadı. Çok güzel bir sinema projesiydi. İnşallah ileride çekeceğiz.

******'ün öğretmenini oynuyorum
Elveda Rumeli'nin başarılı oyuncusu Mahir İpek: "Canlandırdığım Yüzbaşı Ahmet Ekrem karakteri gerçekten yaşamış. Manastır Askeri İdarisi'nde ******'ün öğretmenliğini yapmış."

konu ile ilgili resimler
http://img.sabah.com.tr/2008/09/15/gny/i...A629Ar.jpg
http://img.sabah.com.tr/2008/09/15/gny/i...7D9F2r.jpg
http://img.sabah.com.tr/2008/09/15/gny/i...50171r.jpg
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Gizem
Admin
avatar

Kadın
Yaş : 22 Kayıt tarihi : 03/10/08 Mesaj Sayısı : 321 Nerden : İstanbul İş/Hobiler : Öğrenci Lakap : Gazoz

MesajKonu: Geri: MAHİR İPEK HABER VE RÖPÖRTAJ:   Cuma Ekim 10, 2008 5:34 pm

tşk bihter
_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://elveda-rumeli.turkforumpro.com
bihter41
Moderatör
avatar

Kadın
Yaş : 25 Kayıt tarihi : 07/10/08 Mesaj Sayısı : 232 Nerden : KOCAELİ İş/Hobiler : tolgahan sayışman Lakap : yoq

MesajKonu: Geri: MAHİR İPEK HABER VE RÖPÖRTAJ:   C.tesi Ekim 11, 2008 12:50 am

bişey değil
Her şey forum için.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

MAHİR İPEK HABER VE RÖPÖRTAJ:

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Elveda Rumeli :: Elvada Rumeli :: Mahir İpek (Ahmet Ekrem) -
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Yetkinblog